Czy Twoja strona internetowa jest bezpieczna?

Jesteś wolnym strzelcem, który pozyskuje zlecenia przez Internet, a Twoja strona Internetowa to główne źródło ruchu i zainteresowania Twoimi usługami? Prowadzisz bloga hobbystycznego czy lifestyle’owego? Mały sklepik internetowy? A może odpowiadasz za prowadzenie strony dla swojej firmy albo jej gałęzi? Jeśli odpowiadasz za jakąkolwiek stronę internetową, na pewno przejmuje cię jej bezpieczeństwo.

Wszyscy słyszeliśmy o atakach hakerskich na banki czy agencje rządowe – jednak który drobny przedsiębiorca pomyślałby, że jego mały sklepik może paść ofiarą ataków hakerskich? Przecież nie ma dużych pieniędzy, które można by wyłudzić, po co więc niszczyć dorobek jego życia, a przynajmniej tę część, która dostępna jest w sieci? Okazuje się, że powodów może być wiele. Od czystej złośliwości, przez złośliwą zemstę – ot, inny drobny przedsiębiorca poprosił kuzyna, żeby ten uprzykrzył życie konkurencji – po kradzież “przestrzeni Internecie”. Hakerom chodzi nie tylko o pieniądze – choć wyłudzanie kwot z kont bankowych czy zbieranie danych kart kredytowych może być najbardziej efektowne, to nie jest jedyną formą nielegalnej działalności hakerskiej. Dla hakerów równie ważna jest moc obliczeniowa – dlatego mogą zainstalować złośliwe oprogramowanie na naszych serwerach i wykorzystywać je do swoich celów. Może się to nie objawić na naszej stronie w żaden inny sposób niż jej znaczne spowolnienie – niby drobnostka, jednak długofalowo to znaczna niedogodność. Hakerzy mogą też użyć naszych stron, by infekować komputery klientów, wyłudzać od nich dane czy korzystać z ich przestrzeni dyskowej albo łączy – możliwości jest mnóstwo, a kreatywność oszustów nie zna granic.

Jak zadbać o bezpieczeństwo strony?

Podstawy to dobre, skomplikowane i regularnie zmieniane hasła. Wszystkie hasła w rodzaju “1234” albo “admin” odpadają, tak samo jak “nazwa.firmy”. Najlepiej używać małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków albo generować hasła losowo i zapisywać w menedżerze haseł – nigdy w plikach czy notatkach! Jednak hasłowanie to zasada dotycząca wszelkich przestrzeni informatycznych, nie tylko firmowych stron internetowych.

Ważnym aspektem zabezpieczania strony jest regularna aktualizacja wtyczek. Wtyczki to takie dodatki czy mini aplikacje pozwalające sprawnie działać stronie i jej elementom w przestrzeni sieciowej. Dzięki nim strona internetowa działa sprawnie w różnych przeglądarkach i na różnych urządzeniach, a także chroniona jest przed popularnym złośliwym oprogramowaniem. Dodatkowo wtyczki umożliwiają korzystanie z różnych multimediów i ciekawych elementów, które urozmaicają naszą witrynę.

Aby pokazać naszym odbiorcom, że strona jest bezpieczna, powinniśmy wykupić certyfikat ssl u naszego dostawcy usługi hostingu. Domenomania.pl – hosting stron www oferuje taki certyfikat w bardzo przystępnej cenie. Dzięki niemu odwiedzający strony – oraz ich programy antywirusowe – będą mieć pewność, że nasza strona to nie fabryka botów czy miejsce ze złośliwym oprogramowaniem. Adresy stron z certyfikatem SSL są poprzedzone przedrostkiem https://, można je więc łatwo rozpoznać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here