Budujemy nowy dom...

Stoisz zapewne przed jakże trudnym zadaniem wyboru kierunku studiów. W którą stronę pójść? Co mogę robić? W czym jestem dobry? Te pytania nurtują cię pewnie dniami i nocami.

Zanim jednak ci odpowiem, pozwól, że też zadam ci kilka pytań. Powiedz mi, czy zastanawiałeś się kiedykolwiek o tym, jak zbudowane są otaczające nas budynki? Z jakich materiałów je zbudowano i jakie też są ich konstrukcje? A może pragniesz kiedyś sam pokierować budową? A w dodatku twoją mocną stroną są przedmioty ścisłe? Jeśli na wszystkie z zadanych pytań odpowiedziałeś twierdząco, mam coś specjalnie dla ciebie. Budownictwo.

Dziś kierunek o nazwie budownictwo jest jednym z najczęściej wybieranych przez maturzystów kierunków politechnicznych. Trudno się temu dziwić, studia te zapewniają bowiem konkretny fach, a ich absolwent nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Ponadto, w trakcie studiów oferowanych jest też naprawdę wiele praktyk, pozwalających na zdobycie porządnego doświadczenia zawodowego i zapewnienie świetnego startu na rynku pracy. Czym zaś charakteryzuje się budownictwo? Ogólnie rzecz biorąc, jest to działalność polegająca na wznoszeniu lądowych oraz wodnych obiektów budowlanych. Powietrznych jeszcze nie, ale może w przyszłości… W sferze zainteresowań budownictwa znajduje się ponadto konserwowanie, modernizowanie oraz przebudowa już istniejących obiektów. To tak w skrócie.

Studia na kierunku budownictwo oferują naprawdę nie lada możliwości. Rozstrzał jest naprawdę spory – od od budownictwa mieszkalnego, poprzez autostrady i inne drogi, aż do systemów inteligentnego budynku. Dzięki temu praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie, a w dodatku program studiów jest niezwykle wręcz bogaty, do tego też zróżnicowany i ciekawy. Z reguły obejmuje on zagadnienia niezwykle istotne dla każdego inżyniera, takie jak: budownictwo drogowe, kolejowe i morskie, chemia, geodezja, geologia, hydrologia, matematyka z geometrią wykreślną i analizą matematyczną, materiałoznawstwo, materiały budowlane, mostownictwo, technologia robót budowlanych, wytrzymałość materiałów i zarządzanie zespołami. Prawda, że ciekawie? Oczywistym jest, że oprócz zwykłych wykładów i ćwiczeń – czyli teorii, będziesz mieć także wszelkiego rodzaju praktyki i zajęcia laboratoryjne w ściśle określonych godzinach. To pozwoli ci poznać najprzeróżniejsze możliwości zawodowe, takie jak chociażby praca w biurze projektowym lub w firmie budowlanej. Z pewnością studia te nie będą dla ciebie ani nudą, ani też rutyną. Pamiętaj także, że uzyskanie dyplomu wcale nie musi oznaczać końca twojej nauki. Osoby pracujące w branży budowlanej są bowiem zmuszone do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji. Dzieje się tak dlatego, iż coraz to nowsze zadania budowlane stawiane przed nimi wymagają gruntownego odświeżania wiedzy i poszerzania jej o każdą nowinkę techniczną.

Studia na kierunku budownictwo zapewnią ci ogromną dawkę wiedzy i umiejętności. Po ich ukończeniu będziesz ekspertem w wielu dziedzinach, takich jak: wykonawstwo obiektów budownictwa mieszkaniowego, komunalnego, przemysłowego i komunikacyjnego, a także projektowanie podstawowych obiektów i elementów budowlanych, technologii i organizacji budownictwa oraz wytwarzanie, dobór i stosowanie materiałów budowlanych oraz technik komputerowych i nowoczesnych technologii w praktyce inżynierskiej. Dowiesz się także, jak kierować zespołami i firmami budowlanymi oraz wykonawstwem wszystkich typów obiektów budowlanych, jak również i wielu innych, niezwykle cennych i użytecznych umiejętności.

Gdzie natomiast możesz pracować po ukończeniu studiów na kierunku budownictwo? Możliwości jest całkiem sporo. Bez problemu możesz znaleźć zatrudnienie jako pracownik administracji terytorialnej, pracownik biur projektowych, pracownik firmy budowlanej, a także jako pracownik placówek naukowo-badawczych lub projektant.

Zapewne zapytasz także, w jaki sposób możesz się dostać na budownictwo. Odpowiedź jest banalnie prosta. Matura. Egzamin dojrzałości. A na nim takie przedmioty, jak chemia, fizyka i astronomia, język obcy, język polski oraz matematyka. Przyłóż się do nich należycie i zdaj na medal, a już będziesz mógł się stać Bobem Budowniczym.

Gdzie możesz studiować budownictwo? W każdym z następujących miast: Biała Podlaska, Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Chełm, Częstochowa, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Jarosław, Kalisz, Katowice, Kielce, Konin, Koszalin, Kraków, Krosno, Leszno, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Piła, Poznań, Radom, Rzeszów, Sopot, Suwałki, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Zabrze i Zielona Góra.

A na jakich konkretnie uczelniach? Na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej, Bydgoskiej Szkole Wyższej, Politechnice Częstochowskiej, Politechnice Gdańskiej, Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, Politechnice Lubelskiej, Politechnice Łódzkiej oraz na Politechnice Opolskiej. Wybór jest więc całkiem spory.

Oczywiście, jeżeli niniejszy artykuł nie wyczerpuje twojej ciekawości, zawsze możesz wpisać w wyszukiwarkę frazę „budownictwo studia” i samodzielnie zasięgnąć szerszej informacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here